Haber

GÖZ KAMAŞTIRAN MOR TARLALAR YENİ SEZONA HAZIRLANIYOR

 

 

GÖZ KAMAŞTIRAN MOR TARLALAR YENİ SEZONA HAZIRLANIYOR

 

BAŞKAN DİNÇER; “LAVANTA BAHÇEMİZLE AKSARAY’IN GÜZELLİĞİNE GÜZELLİK KATIYORUZ”

 

Hem görsel güzelliği hem de kokusuyla şehrin yeni cazibe noktalarından birisi haline gelen Aksaray Belediyesinin Lavanta Bahçesi yeni sezonda yine ziyaretçilerine görsel bir şölen sunmaya hazırlanıyor. Aksaray Belediyesi tarafından emekle ve özenle bakımları yapılan Lavanta Bahçesi bu yıl da binlerce insanın fotoğraf karelerini süsleyecek.

 

 Aksaray Belediyesince şehri renklendirmek ve çiftçilere alternatif ürün çeşitliliği sunmak amacıyla Aksaray-Ankara karayolu üzerinde 20 bin metrekarelik tarım arazisinde oluşturduğu Lavanta Bahçesinde artık hazırlıklar son aşamaya geldi.

 

Lavanta Bahçemizle Aksaray’ın güzelliğine güzellik katıyoruz diyen Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer şu görüşlere yer verdi. “Burada huzur, estetik, doğal güzellikler var. Tarım var, turizm var. Kısaca burada insana ve insan ruhuna dokunan her şey bir arada.

 

Burada hemşehrilerimiz, lavantanın büyüleyici kokusunu hissedecek, lavantaları ve buradaki eşsiz manzarayı hayranlıkla seyredip bu eşsiz manzaranın tadını çıkaracaklar. Tüm vatandaşlarımızı, muhteşem güzelliği ile gözlere, yaydığı kokularla ruhlara dokunan Lavanta Bahçesini görmeye, lavantanın büyülü dünyasını yaşamaya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

Rengi ve kokusuyla alternatif tarımın gözdesi olan Lavanta bitkisi, 1 m’ye kadar boylanabilen, yarı çalımsı, çok yıllık bir bitkidir. Lavanta bitkisinin ekonomik olarak kullanılan kısmı çiçekleridir. Bitkinin çiçek ve çiçek saplarından elde edilen uçucu yağ, dünyada ticareti en fazla yapılan 15 uçucu yağdan birisidir.

 

Lavanta bitkisi ve lavanta bazlı ürünler sinirleri yatıştırmak, uyku bozukluklarını tedavi etmek, romatizma ve kas ağrılarını hafifletmek, akne tedavisi, saç köklerini güçlendirmek, ev ve giysilerden zararlı böcekleri uzak tutmak, güzel koku sağlamak gibi farklı kullanım alanlarına sahiptir. Ayrıca lavanta çayının güzel kokusu ve sakinleştirici etkisi de vardır.

Lavantaların çiçek açtığı bu dönemde mor renkli tarlalar fotoğraf çekimi için uygun alanlar oluşturmakta fotoğraf çekimi aktiviteleri içinde doğal çekim platoları imkânı sunmaktadır.