Haber

AKSARAY BELEDİYESİ TARAFINDAN BAŞLATILAN "ÖDÜLLÜ ATIK PİL TOPLAMA" KAMPANYASI YOĞUN İLGİ GÖRÜYOR

AKSARAY BELEDİYESİ TARAFINDAN BAŞLATILAN "ÖDÜLLÜ ATIK PİL TOPLAMA" KAMPANYASI YOĞUN İLGİ GÖRÜYOR

BAŞKAN DİNÇER: ‘’ÇOCUKLARIMIZA DAHA YAŞANABİLİR BİR AKSARAY BIRAKMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ’’


Aksaray Belediyesi tarafından çocuklarda çevre bilinci oluşturmak amacıyla başlatılan okullar arası "Ödüllü Atık Pil Toplama" kampanyası yoğun ilgi görüyor. 

Sıfır atık projesi kapsamında; çevre kirliliğinin önlenmesi, çevre bilincinin geliştirilmesi, geri dönüşüm uygulamalarının yaygınlaştırılması ve sıfır atık bilincinin oluşturulması amacıyla düzenlenen kampanya ile okullarda atık piller toplanıyor.  

Aksaray genelinde başlatılan Kampanya kapsamında Hacı Cevriye Ünsal Ortaokulundan, Şehit Yavuz Çoban Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden, Emlak Kredi İlkokulundan, Mehmet Timur Sarrafoğlu İlkokulundan, 15 Temmuz Ortaokulundan, Nuray Kaya İmam Hatip Ortaokulundan ve Kılıçarslan Ortaokulunda katılım sağlandı. Kampanya dahilinde şuana kadar toplam 403 kilogram atık pil toplandı. 
 
Kampanyaya katılarak atık pilleri toplayan öğrenciler, bu atık pilleri Aksaray Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü’ne teslim ediyorlar. Aksaray Belediyesi ekipleri de toplanan pilleri çevreye ve insan sağlığına zarar vermemesi için ilgili tesislerde bertaraf edilmesini sağlıyor. 

Pillerin neden olduğu çevre kirliliğini en aza indirmek ve doğaya gelişigüzel atılan pillerin neden olduğu ciddi tehlikeleri önlemek amacıyla yürütülen kampanya ile hem çevreye katkı sağlanıyor hem de çocuklara çevre bilinci aşılanıyor.

Evlerde, işyerlerinde, ulaşımda ve sanayide önemli miktarda pil kullanılmaktadır. Piller, motorlarda, elektronik cihazlarda, saatlerde, kameralarda, hesap makinelerinde, işitme aletlerinde, kablosuz telefonlarda, oyuncaklarda v.b. yerlerde geniş bir kullanım alanı bulmaktadır. Son yıllarda artan pil kullanımı insan sağlığı ve çevre için potansiyel tehlike oluşturmaktadır. Dolayısıyla kullanılmış pillerin tehlike oluşturmaması için ayrı toplanması, taşınması ve geri kazanılması gerekmektedir. Ayrıca pillerdeki tehlikeli ve zararlı metallerin azaltılması da zaruri bir konudur. Pillerin içindeki tüm maddelerin zararı kimi zaman öldürücü boyuta ulaşabilir. Pilin içerisindeki bu zararlı maddeler toprağa karışarak hayvanların yediklerinden ya da sulardan insan vücuduna karışır. Ayrıca bir küçük kalem pil 4 metrekare toprak kirletir ve bu toprağı üretim yapamaz hale getirir.