Haber

ENGELSİZ BİR AKSARAY İÇİN YENİ DÖNEMDE YAPILACAK ÇALIŞMALAR DEĞERLENDİRİLDİ

ENGELSİZ BİR AKSARAY İÇİN YENİ DÖNEMDE YAPILACAK ÇALIŞMALAR DEĞERLENDİRİLDİ

 

BAŞKAN DİNÇER; ‘’HERKESİN HUZURLA YAŞAYABİLECEĞİ BİR AKSARAY İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ’’

 

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, Engelli Koordinasyon Merkezinde faaliyet gösteren derneklerle biraraya geldi.

 

Engelsiz bir Aksaray için yapılan çalışmaları değerlendiren Başkan Dinçer’in düzenlediği toplantıya AK Parti Merkez İlçe Başkanı Muammer Gür, AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Şükrü Öztürk, Engelli Koordinasyon Merkezi Başkanı Bekir Kaya ve çok sayıda engellilere yönelik faaliyet düzenleyen sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı.

 

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer’in görev süreci boyunca engellilere yönelik yaptığı çalışmaların değerlendirildiği toplantıda konuşan Başkan Dinçer yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; ‘’Aksaray Belediyesi olarak şehrimizi engelli kardeşlerimiz için kolay ve yaşanabilir bir hale getirmek, günlük hayatta karşılaştıkları zorlukları en aza indirgemek için birçok çalışma gerçekleştiriyoruz. Göreve ilk geldiğimiz günden bu yana engelli kardeşlerimizin hep yanında olduk desteğimizi bundan sonraki süreçte de artırarak sürdüreceğiz. Bu bağlamda ilimizde bulunan engelli derneklerini tek çatı altında topladık. Engelli Koordinasyon Merkez aracılığı ile yaptığımız bu çalışma Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyor.

 

Özel ilgiye ihtiyaç duyan vatandaşlarımızın ve ailelerinin sosyal hayata aktif katılımlarını sağlamak amacı ile şehrin merkezi bir noktasında inşaatına başladığımız Engelsiz Yaşam Merkezimizde çalışmaları tamamladık. Bu projemizi de yakın zamanda hizmete sunacağız. Engelsiz yaşam Merkezimizi, özel ilgiye ihtiyaç duyan vatandaşlarımızın ve ailelerinin hoş zaman geçirebilecekleri, kendilerini geliştirebilecekleri şekilde dizayn ettik. Engelsiz Yaşam Merkezimiz içerisinde; derslikler, spor salonu, kütüphane, konferans salonu, kafeterya ve sosyal donatı alanları yer alıyor.

 

Engellilerimize yönelik yapısal projelerin yanı sıra şehrimizin üst yapı çalışmalarını yaparken de engelli vatandaşlarımız için hassasiyet gösteriyoruz. Kaldırım çalışmalarımızda engelli rampası yapmayı ve sarı kılavuz çizgileri yerleştirmeyi ihmal etmiyoruz.  Yürüme engeli olan vatandaşlarımız için engelsiz yaşam aracımızla evlerinden alıp gidecekleri yerlere ücretsiz taşıyoruz.  Engelli vatandaşlarımızın kamuda istihdamı için devletimizin açtığı E-KPSS sınavına hazırlık sürecinde de ücretsiz sınava hazırlık kursları açıyoruz.  Engelli Koordinasyon Merkezimiz aracılığı ile E-KPSS kurslarının yanı sıra işaret dili, takı tasarım, saz kursu, Kur-an’ı Kerim Kursu, resim kursu ve sportif faaliyetler gerçekleştiriliyor. Engelli Koordinasyon Merkezimiz aracılığı ile toplam açılan 18 kursta 357 engelli vatandaşımıza hizmet verildi.  Bizler engelsiz belediyecilik anlayışımız ile özel ilgiye ihtiyaç duyan vatandaşlarımızın sosyal hayata aktif katılımları için gerekli olan tüm çalışmaları yapmaya devam edeceğiz. Tabi ki bunu valiliğimizin, kamu kurum ve kuruluşlarımızın, engellilere yönelik faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarımızın ve değerli hemşehrilerimizin desteği ile gerçekleştiriyoruz. Yeni dönemde de bu tür çalışmaları artırarak devam ettireceğiz. ‘’ Dedi.