Haber

BELEDİYE BAŞKANI DR. EVREN DİNÇER, CANLI YAYINDA BİLİM FESTİVALİNİ ANLATTI

BELEDİYE BAŞKANI DR. EVREN DİNÇER, CANLI YAYINDA BİLİM FESTİVALİNİ ANLATTI

 

“BİLİM FESTİVALİMİZ, BİLİM VE TEKNOLOJİYE İLGİ DUYAN GENÇLERİMİZE İLHAM KAYNAĞI OLACAK”

 

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, Aksaray Belediyesi WEB TV ekranında yayınlanan ‘Aksaray Bilim Festivali Özel’ programının canlı yayın konuğu oldu. Belediye Başkanı Dinçer, canlı yayınlanan programda 2. Aksaray Bilim Festivalinin içeriğinden bahsetti. Bilim Festivalinin, bilim ve teknolojiye ilgi duyan, meraklı bireyler olarak yetişmesine öncülük ettiğini söyledi.

 

Aksaray Belediyesi ev sahipliğinde Aksaray Valiliği ve TÜBİTAK’ın destek ve yürütücülüğünde gerçekleşecek olan 2. Aksaray Bilim Festivali 15-17 Eylül tarihleri arasında kapılarını ziyaretçilerine açıyor.

 

Bilim Festivali öncesinde Aksaray Belediyesi WEB TV ekranında yayınlanan ‘Aksaray Bilim Festivali Özel’ programına canlı yayın konuğu olarak katılan Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, Bilim Merkezi bünyesinde gerçekleşen ve 3 gün sürecek olan Bilim Festivali içeriği hakkında izleyicilere bilgi aktardı.

 

BİLİM MERKEZİMİZDEN HER YIL 50 BİN KİŞİ İSTİFADE EDİYOR

Bilim ve teknolojiyi kullanarak uygulama ve deneysel etkinlikle yeni keşifler yapmaya olanak sağlayan Aksaray Bilim Merkezinde farklı birçok projeler yürütüldüğüne değinen Belediye Başkanı Dinçer, açıklamasının devamında; “Bilim Merkezimiz aracılığı ile gençlerimiz bilim ve teknolojiyi kullanarak yenilikçi birçok çalışmalar yapıyor. Çocuklarımız Dene-yap atölyelerimizde ilgi ve yeteneklerini keşfediyor.

 

Her yıl 50 bin üzerinde vatandaşımız Bilim Merkezimizden istifade ediyor. Bu rakamlar Bilim Merkezimiz bünyesinde yeni organizasyonlar yapmaya bizleri teşvik ediyor” şeklinde konuştu.

 

Belediye ölçeğinde yapılan Türkiye’nin en büyük festivaline hazırlandıklarını belirten Başkan Dinçer, “Ülkemizde bu tür organizasyon yapan 3 belediyeden birisiyiz. Aksaray Belediyesi olarak bizle birlikte Antalya Kepez Belediyesi ve Konya Büyükşehir Belediyesi bu festivali yapıyor.

 

Bunun üst ölçeğinde yapılan organizasyon uluslararası olarak değerlendirilen Teknofest diyebiliriz. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ve vizyonunda yapılan bir organizasyon. Bu yıl Cumhuriyetimizin 100. yıl münasebetiyle Teknofest İstanbul, Ankara ve İzmir illerimizde yapılıyor. Teknofest etkinlikleri arasında diğer bir ayağı Teknofest Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında düzenlenen Roket Yarışması şehrimizde yapılıyor. Bilim Sanayi Bakanımız, Teknofest Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar bey gibi üst düzey katılım oluyor. Bizde bu yarışmalara iştirak ediyoruz.

 

Teknofest çalışmaları yapan genç grup var. Biz buna teknofest kuşağı diyoruz. Bu gençlerimiz, geleceğe dair umut vaat eden gençlerimiz.

 

Aksaray Bilim Merkezimizde bu tür çalışmalar yapan gençlerimiz var. Takım çalışması yapıyorlar. Teknofest’e gönderdiğimiz ekibimiz var. Bilim Merkezimizde çok sayıda gönüllü gençlerimiz de var. Bilgi paylaşımı yapıyorlar kendi aralarında. Geleceğe dair çok güzel gelişmeler yaşanıyor” dedi.

 

Bu hafta sonu gerçekleştireceğimiz Bilim Festivali hazırlıklarının tamamlanma aşamasına geldiğini söyleyen Belediye Başkanı Dinçer, “Çevre iller dahil Ankara ve İstanbul’un açık hava reklamlarında Bilim Festivalimizin duyuruları yapılıyor. Bu yıl gerçekleşecek olan Bilim Festivalimiz nitelik ve nicelik bakımından bir önceki seneye göre daha kapsamlı olacak. Bunun planlamasını yaptık. Çevre illerden birçok katılımcının festivalimize gelmesini öngörüyoruz.

 

Festivalimizde yerli ve milli savunma sanayi teknolojilerin sergileneceği zırhlı araçlar, askeri araçlar, stantlar olacak. 100’den fazla ulusal ve uluslararası firmalar, 200 etkinlik çadırı festival alanımızda olacak. Ayrıca gençlerimizle ilgili birtakım yarışmalar yapılacak. Dene-yap atölyelerimiz olacak. Ayrıca Bilim Merkezimizin faaliyetleri anlatan çadırlar da yer alacak festival alanında” ifadelerini kullandı.

 

BİLİM MERKEZİMİZ DÜZENLENEN FESTİVAL İLE ADINDAN SÖZ ETTİRİYOR

Aksaray Bilim Merkezi yapmış olduğu faaliyetlerle adından söz ettirmeye başladığını vurgulayan Başkan Dinçer “Aksaray Bilim Merkezi, artık bu noktada ülkemizdeki bilim merkezleri içerisinde değer gören, sözü geçen, bu konuda dikkate alınan bir bilim merkezi düzeyine geldi. İlk defa bu yıl TÜBİTAK festivalimizin yürütücü kuruluşu oldu ve TÜBİTAK başkanımız festival açılışına katılacak.

 

Festivalimizde yerli ve milli savunma sanayinde ürünler sergilenecek. Savunma sanayide artık ithal eden değil, ihraç eden ülke konumuna geldik. İnsansız hava araçları, SİHA’lar, zırhlı araçlar üretimi noktasında çok iyi bir konumdayız. Cumhurbaşkanımızın da bu noktada büyük emekleri var.

 

Aksaray Belediyesi olarak Bilim Festivalini ziyaret etmek isteyenler için festival süresi boyunca 4 farklı güzergâhta ücretsiz ulaşım imkânı sağlıyoruz. Her saat başı gerçekleşecek ring seferleri sabah saat 08.30 ve 09.00 saatlerinde başlayacak. Ring seferleri saat 19.00’a kadar sürecek. Festival boyunca ulaşım ücretsiz olacak. Okullarımızdan talep gelmesi halinde toplu ulaşım araçlarını okullarımıza sevk edeceğiz.

 

Aksaray Valiliğimiz festivalimizin yürütücü kuruluşlarından biri. Ayrıca şehrimize geldiği günden itibaren büyük özveri ile çalışan Valimiz Mehmet Ali Kumbuzoğlu, bilim festivaline gereken desteği sağladı. Desteklerinden dolayı Valimiz Mehmet Ali Kumbuzoğlu’na teşekkür ediyorum

 

Festival için şehrimize davet ettiğimiz çok sayıda misafirlerin yanında çevre illerden katılım olacak. Festival dolayısıyla misafirlerimizi en güzel şekilde ağırlayarak şehrimizi en güzel şekilde temsil edeceğiz.

 

Vatandaşlarımızı Cuma günü gerçekleştireceğimiz festivalimize davet ediyorum. Festivalimizin açılışı Jandarma Çelik Kanatlar Uçuş gösterisi ile başlayacak. Festivalimizin son gününde Türk Hava Kuvvetleri’nin akrobasi ekibi Solo Türk’ün Aksaray semalarında olacak” dedi.

 

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer’in konuk olarak katıldığı ‘Aksaray Bilim Festivali Özel’ programı Aksaray Belediyesi WEB TV ekranlarının yanında Aksaray Belediyesine ait resmi sosyal medya hesaplarından Canlı olarak yayınlandı.