Haber

AKSARAY BELEDİYESİ’NİN AKILLI BİSİKLET UYGULAMASI YENİDEN BAŞLADI

AKSARAY BELEDİYESİ’NİN AKILLI BİSİKLET UYGULAMASI YENİDEN BAŞLADI

 

BAŞKAN DİNÇER “11 İSTASYONDA 120 BİSİKLET HALKIMIZIN HİZMETİNDE”

 

Aksaray Belediyesi’nin Akıllı Bisiklet Sistemi (AKBİS), 11 farklı istasyonda 120 bisiklet ile yeniden devreye alındı. Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, şehir genelinde bisiklet kültürünün yaygınlaşması için farklı çalışmaların yürütüldüğünü söyledi.

 

Aksaray Belediyesi’nin çevre dostu projeleri arasında gösterilen Akıllı Bisiklet Uygulama projesi AKBİS, geçtiğimiz günlerde yeniden devreye alındı. AKBİS ile şehir genelinde sağlıklı, güvenli ve ekonomik ulaşım hedefleniyor.

 

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer’in iki yıl önce hayata geçirdiği Akıllı Bisiklet Uygulama projesi ile Aksaray’da bisiklet kullanım oranı önemli derece arttı. AKBİS projesinin uygulandığı yıl 30 bin kişi bu hizmetten faydalandı. Bu oran 2022 yılında artarak devam etti ve akıllı bisiklet kullanıcı sayısı 50 bine ulaştı.

 

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer’in şehir genelinde bisiklet kültürünü yaygınlaştırma, sağlıklı yaşama ve çevre bilincine destek olmak amacıyla hayata geçirdiği ‘Akıllı Bisiklet’ uygulamasının yanında geçtiğimiz yıllarda gerçekleştirilen Bisiklet Festivali de bisiklet kullanımının yaygınlaşmasına katkı sağladı.

 

Şehrin en yoğun ve işlek noktalarının bisiklet yolu ağında olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Dinçer, “Akıllı Bisiklet uygulama projemizi bu yıl devreye aldık. 11 istasyonda 120 bisikleti vatandaşlarımızın kullanımına sunduk.

 

Şehrimizde bisiklet kullanımını teşvik etmek maksadı ile devreye aldığımız Akıllı Bisiklet Sistemi ile sağlıklı, güvenli, ekonomik, doğa dostu ve erişilebilirlik açısından da son derece kullanışlı bir ulaşım sağlıyor. Hem çevre dostu olan hem de sağlıklı bir yaşam sunan bisiklet kullanımını şehrimizde yaygınlaştırmak istiyoruz” dedi.

 

AKBİS’ in çevreci bir proje olduğunu sözlerine ekleyen Başkan Dinçer, “Biz her projemizde çevreye ve doğaya önem veriyoruz. Çünkü geleceğe temiz ve yaşanabilir bir çevre bırakmak istiyoruz. Günümüzde özellikle gelişmiş ülkelerde yaygın olarak kullanılan bisiklet, motorsuz ulaşımda sürdürülebilirliğe önemli katkılar sağlıyor” ifadelerini kullandı.