Haber

DÜZENSİZ MOLOZ DÖKÜMÜNÜN ÖNÜNE GEÇİLMESİ İÇİN DENETİMLER SÜRDÜRÜLÜYOR

DÜZENSİZ MOLOZ DÖKÜMÜNÜN ÖNÜNE GEÇİLMESİ İÇİN DENETİMLER SÜRDÜRÜLÜYOR

 

 

BAŞKAN DİNÇER; ‘’ŞEHRİMİZE YAKIŞMAYACAK GÖRÜNTÜLERE MAHAL VERMEMEK ADINA ÇALIŞIYORUZ’’

 

 

 

Aksaray Belediyesi, çevre kirliliğine neden olan düzensiz harfiyat dökümünün önüne geçmek için denetimlerini sürdürüyor.

 

Aksaray’da hafriyat ve inşaat moloz atıkları daha önce Hacılar Harmanı Mahallesinde belirlenen bir alana dökülüyordu. Mevcut alanın dolması ve çevresinde konutlaşmanın artması sebebi ile mevcut alana dökülen atıklar görüntü kirliliğine neden oluyordu.

 

Şehre yakışmayan bu görüntülerin ortadan kaldırılması için çalışmalar başlatan Aksaray Belediyesi ekipleri, Gençosman (Dorukini) Mahallesine yeni bir moloz döküm alanı inşa etti. Moloz döküm alanının dışındaki yerlere moloz ve inşaat atıkları bırakanlar için denetimler sürdürülüyor.

 

Aksaray’da çevre kirliliğinin önüne geçmek için yürütülen çalışmaları değerlendiren Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; ‘’ Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yayınlanan Hafriyat Toprağı, İnşaat ve Yıkıntı Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği doğrultusunda Belediyemiz tarafından hafriyatların depolanması ve bertaraf edilmesi konusunda çok önemli bir uygulama başlatılarak Hafriyat Yönetim Sistemi” oluşturduk.


Bu kapsamda ekiplerimiz tarafından teknolojinin imkânları kullanılarak geliştirilen ve uygulamaya konulan Hafriyat Yönetim Sistemi ile etkin bir hafriyat idaresi gerçekleştirilmeye başlandı. Belediyemiz bünyesinde Gençosman (Dorikini) mevkiinde açılan döküm sahasında toplanan hafriyatları depolanmak ve bertaraf etmek için işleme alıyoruz.

 

Aksaray Üniversitesi Kampüsü B Kapısı karşısında Hacılarharmanı mevkiinde eski döküm sahası olarak kullanılan alanı döküme kapattık. Burada zabıta noktası oluşturularak sahayı kontrol altına aldık. Eski harfiyat döküm alanının temizlenmesi için çalışmalara başladık. Ayrıca kaçak döküm yapılan alanlar tespit edilerek uyarı levhalarımızı astık.

 

İzinsiz hafriyat dökümü ile yaşanan hak ihlali ve çevre kirliliği konusunda alınan önlemler kapsamında Belediyemiz tarafından hafriyat toprağı ve inşaat-yıkıntı atıkları taşıyan araçların takibinin yapılması amacıyla araçlara GPS (Uydu Takip Cihazı) ve damper sensörü taktırma zorunluluğu getirdik.  Gerekli şartları sağlayan firmalara "Hafriyat Toprağı, İnşaat-Yıkıntı Atıkları Taşıma İzin Belgesi" verilerek, 7/24 prensibine uygun şekilde denetimler gerçekleştiriliyor. İl genelinde şu ana kadar 109 araca GPS (Uydu Takip Cihazı) montajı yapıldı ve taşıma izin belgesi verildi. Gelecek nesillerimize temiz bir şehir bırakmak ve şehrimize yakışmayan görüntülere mahal vermemek adına çalışmalarımızı sürdüreceğiz.