Haber

ATIK TOPLAMA AYIRMA TESİSİ (TAT) VE I. SINIF ATIK GETİRME MERKEZİNDE HAFTADA 85 TON ATIĞIN AYRIŞTIRILMASI SAĞLANIYOR

ATIK TOPLAMA AYIRMA TESİSİ (TAT) VE I. SINIF ATIK GETİRME MERKEZİNDE HAFTADA 85 TON ATIĞIN AYRIŞTIRILMASI SAĞLANIYOR

 

 

BAŞKAN DİNÇER; ‘’HEDEFİMİZ GÜNLÜK 60 TON ATIĞI EKONOMİYE KAZANDIRMAK’’

 

 

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer’in Sıfır Atık projesine destek vermek ve gelecek nesillere yaşanabilir bir şehir inşa etmek için hayata geçirdiği Toplama Ayırma Tesisi (TAT) ile I. Sınıf Atık Getirme Merkezinde haftada 85 ton atığın ayrıştırılarak ekonomiye kazandırılması sağlanıyor.

 

Sürdürülebilir atık yönetimi amacı ile hayata geçirilen Toplama Ayırma Tesisinde; geri dönüşebilen cam, kâğıt, metal, plastik gibi atıklar ayrıştırılıyor. Ayrıştırılmak üzere işletmeye gelen hammadde miktarı her gün artarak devam ediyor.

 

Mevcutta günlük 14 ton atığın toplanıp ayrıştırıldığı tesis, tam kapasiteye ulaşıldığında günlük 60 ton atığı ayrıştırılabilecek. İstihdam kaynağı da oluşturulan tesiste kadın istihdamının desteklenmesi için çalışanların %50’sinin kadınlardan oluşmasına dikkat edildi.  

 

Üreten Belediyecilik anlayışı ile hayata geçirilen projelerden biri olan Atık Toplama Ayırma Tesisi (TAT) ve I. Sınıf Atık Getirme Merkezi’nde geri dönüşümden elde edilen mali gelirler halkın hizmetlerinde kullanılmak üzere belediye bütçesine ek bir getiri sağlıyor. Ayrıca cam, kâğıt, metal, plastik gibi toprakta uzun yıllar yok olmayan ve doğaya zararlı atıklar da ekonomiye tekrar kazandırılmış oluyor.

 

Toplama Ayırma Tesisi (TAT) ile I. Sınıf Atık Getirme Merkezinde yapılan araştırmalara göre 1 Ton atık kâğıt 17 ağacı kesilmekten kurtarıyor. Tesiste 4 aylık süre içerisinde toplanan toplam 432 Ton atık kâğıt ile 7 Bin 500 ağacın kesilmesinin önüne geçildi.

 

Atıkların dönüştürülerek ekonomiye kazandırılması ve çevre bilinci oluşturulması konusunda toplumsal farkındalık oluşturmak için çeşitli eğitim projeleri de düzenleyen Aksaray Belediyesi, öğrencilere ayrıştırma tesisini de gezdiriyor.

 

Proje kapsamında Çevre bilinci ve sıfır atık farkındalığının oluşturulması amacı ile tesiste gerçekleştirilen faaliyetler öğrencilere anlatılıyor. Tesis içerisinde cam, kağıt, metal, plastik gibi atıkların tekrar kullanılması için yapılan sınıflandırma işlemlerini çocuklar tek tek inceliyorlar.

 

Çocuklara çevre kirliliğinin doğaya verdiği zararları ve bu durumun neden olduğu çevresel problemleri gözlemlemeleri için geri dönüşüm ve sıfır atığın önemi anlatılıyor.  Çocuklara günlük hayatlarında kullandıkları ürünlerin kullanıma hazır hale gelmesinin kolay olmadığı vurgusu yapılıyor.

 

Tesisi ziyaret eden çocukların çevre konusunda motivasyonunu ve duyarlılığını artırmak adına Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer’in imzaladığı teşekkür belgesi veriliyor.