Haber

AKILLI KAVŞAKLAR İLE ULAŞIM DAHA AKICI VE RAHAT OLACAK

AKILLI KAVŞAKLAR İLE ULAŞIM DAHA AKICI VE RAHAT OLACAK

 

BAŞKAN DİNÇER, "AKILLI SİNYALİZASYON SİSTEMLERİNİN SAYISINI ARTIRACAĞIZ"

 

Aksaray Belediyesi şehir içi ulaşımın kalitesi artırma yönelik başlattığı uygulamaya bir yenisini daha dahil etti. Akıllı sinyalizasyon sistemini şehir geneline yaygınlaştırılması için Atatürk Bulvarı üzerinde Ali Ağa Cami kavşağı pilot bölge olarak belirlendi. Akıllı sinyalizasyon sistemi ile kavşak noktasında trafik yoğunluğu önlendiği gibi trafik ışıklarında bekleme süresi kısaldı.

 

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer’in şehir içi ulaşımında hayata geçirdiği Akıllı Kavşak Projesi Atatürk Bulvarı üzerinde devreye alındı. Atatürk Bulvarı üzerinde Ali Ağa Cami yanındaki kavşakta hayata geçirilen akıllı kavşak uygulaması ile araç yoğunluğuna göre yollarda bekleyen araçlara geçiş önceliği tanıyor. Araç trafiği gün geçtikçe artan Aksaray’da, yenilikçi ve sürdürülebilir bir çözüm yaklaşımı geliştiren Aksaray Belediyesi, bu sistem ile kavşaklardaki araç bekleme sürelerinin azaltarak trafik akışını hızlandırmış ve karbon salınımının azaltılmasını amaçlıyor.

 

Konuya dair açıklamalarda bulunan Aksaray Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer şunları söyledi: “Aksaray’ımız her geçen gün büyüyen, göç alan buna paralel olarak araç yoğunluğu giderek artan bir şehir Aksaray’ı geleceğe taşımak hem zaman tasarrufu elde etmek hem de araçların bekleme sürelerini kısaltarak daha az karbon salınımı sağlayarak hem modern kent olmanın gerekliliğini yerine getiriyoruz” dedi.

 

PEKİ AKILLI KAVŞAK NASIL ÇALIŞIYOR?

 

Kavşak kollarına yerleştirilen sensorlar yoğunluk durumuna göre sinyalizasyon sistemine uyarı gönderiyor. Yoğunluk hesabı yapılarak yoğun olan yönlere daha uzun yeşil süresi uygulanarak kavşaklardaki yeşil sürelerin optimizasyonu sağlanıyor. Bu sayede gereksiz yeşil ışık yakmanın önüne geçilip gecikme sürelerinde iyileşme sağlanarak vatandaşlara hızlı, yenilikçi ve doğa dostu bir ulaşım sunuluyor.