Haber

HASAN DAĞI ÜZÜM PEKMEZİ TESCİLLENİYOR

HASAN DAĞI ÜZÜM PEKMEZİ TESCİLLENİYOR

 

AKSARAY BELEDİYESİ COĞRAFİ İŞARET TESCİLİNDE MÜRACAATLARA DEVAM EDİYOR

 

Aksaray Belediyesi, Türk Patent ve Marka Kurumu’na 7 geleneksel ürün için müracaatta bulundu. Başvurulardan Aksaray Tahinlisi, Köpük Helva, Şeker Böreği (Kalbura Bastı) ve Şerbetli Pide’nin içinde bulunduğu 4 geleneksel ürünün coğrafi işaret tescili tamamlandı.

 

Bununla birlikte; Aksaray Hasan Dağı Üzüm Pekmezi, Asker Kurabiyesi ve Aksaray Çoban Kavurma gibi ürünler için tescil süreci devam ediyor.

 

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, yaptığı açıklamada coğrafi işaretli ürünlerin sayısı artması için çalışmaların hassasiyetle devam ettiği belirtti.

 

Aksaray Tahinlisi, Köpük Helva, Şeker Böreği (Kalbura Bastı) ve Şerbetli Pide’nin, coğrafi işaretle tescil edilmesiyle yöresel niteliğe sahip ürünlerin kültürel ve ekonomik açıdan korunmasını amaçladıklarını belirten Dinçer, şunları kaydetti: “Aksaray’da markalaşması gereken birçok ürün var. Hayvansal ve tarımsal ürünlerle, el sanatları ve gıda ürünlerinde sayısız zenginliğe sahibiz. Belediyemiz yöresel nitelikli ürünlere sahip çıkıyor. Belediye olarak iki yılda 4 ürünün tescili almasını sağladık. Diğer 3 ürün markalaşma için tescil süreci devam ediyor. Şehrimizin markalaşması için yeni yöresel yemek ve lezzetlerin tespit çalışmalarını sürdürüyoruz.”