Haber

ÖĞRETMEN ADAYLARINDAN ÖRNEK DAVRANIŞ…

ÖĞRETMEN ADAYLARINDAN ÖRNEK DAVRANIŞ…

 

ÜNİVERSİTELİ GENÇLER, TEMİZ BİR ÇEVRE İÇİN ÇÖP TOPLADI

 

Aksaray Belediyesi destekleriyle Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Fen Bilgisi Öğretmenliği öğrencileri Topluma Hizmet Uygulamaları dersi için kolları sıvayarak Çiftlik Mahallesi’nde çöp toplama etkinliğiyle farkındalık oluşturdu. Üniversiteli genç öğretmen adaylarının örnek davranışı vatandaşlardan takdir topladı.

 

Temiz ve yaşanabilir bir doğa için Doç. Dr. Ramazan Çeken danışmanlığında ASÜ Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği bölümü öğrencileri, uygulamalı ders konusu gereği doğaya atılan çöpleri topladı. Toplanan çöpler Aksaray Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü görevlileri tarafından alındı. Bize emanet olan ve gelecek nesillere bırakılacak doğanın korunması gerektiğine dikkat çeken öğrenciler, vatandaşlardan da takdir topladı.

 

ASÜ Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ramazan Çeken, çöpün doğaya atılmasının kolay olduğunu fakat geri dönüşümünün ise uzun yıllar sürdüğünü belirtti. Doğal dengenin korunmasının sadece kurum ve kuruluşlara düşen bir görev olmadığını söyleyen Doç. Dr. Çeken, insanların bu konuda bireysel olarak üstlenmesi gereken çok önemli görev ve sorumlulukların bulunduğuna dikkat çekti. Desteklerinden dolayı belediye ekiplerine teşekkür eden Doç. Dr. Çeken, öğretmen adayı öğrencilerinin böyle bir etkinlikle hem ders konusunu icra ettiklerini hemde farkındalık etkinliği gerçekleştirdiklerini söyledi.

 

Çalışmanın koordinatörü Feyzanur Taş ile Fen Bilgisi Öğretmenliği Bölümünü okuyan öğrencileri, ‘Çöp Toplama Etkinliği’ gibi çalışmalarla insanlarda doğal dengenin ve çevrenin korunmasına yönelik bilinçlenmeye ve değer yargılarının oluşmasına katkı sunabileceğini belirttiler. Öğrenciler, temizlik işçilerinin yaptıkları işin önemine vurgu yaparak herkesin kendi sorumluluğunu yerine getirmesi gerektiğini ifade ettiler.

 

Etkinliğe vatandaşlar çöp toplayarak destek verirken temiz çevre ve yaşanabilir bir hayat için çöplerin çöp kovasına atılması gerektiği mesajı verildi.