Haber

AKSARAY BELEDİYESİ, TARİHİ YAPILARA SAHİP ÇIKIYOR

AKSARAY BELEDİYESİ, TARİHİ YAPILARA SAHİP ÇIKIYOR

 

BAŞKAN DİNÇER; “ECDAT HATIRASI TARİHİ MİRASIMIZI KORUYORUZ”

 

Aksaray Belediyesi, şehrin çeşitli yerlerinde bulunan tarihi yapılarda yürüttüğü restorasyon çalışmaları ile tarihi eserleri koruma altına alıyor. Aksaray Belediyesi, kültürel mirasları gelecek nesillere aktarılması amacıyla II. Kılıçarslan Hamamı’nda restore çalışması başlattı.

 

Anadolu Selçuklularından günümüze ulaşan en eski hamamlardan biri olan II. Kılıçarslan Hamamı, gün yüzüne çıkıyor. Aksaray merkezde yer alan 830 yıllık bir miras olan II. Kılıçarslan Hamamı, Aksaray Belediyesi’nce aslına uygun olarak restore ediliyor.

 

Aksaray Belediyesi, hamam üzerinde bulunan orijinal kubbe, tonoz, baca ve tüteklikleri ve aynı zamanda hamamın içyapılarında onarımı yaparak koruma altına alıyor. Restorasyon çalışması ile tarihi yapının niteliği bozulmadan aslına uygun olarak restore edilerek tarihe tekrardan kazandırılacak.

 

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, restorasyon çalışması ile ilgili şu şekilde konuştu; “Şehrimizdeki tarihi yapılar bizim için önem taşıyor. Bu yapılar günümüze gelene kadar geçen zaman ve birçok sebepten ötürü tahribata uğramış bulunuyor. Biz yerel yönetimler olarak da bu yapıların onarım ve tadilatına oldukça hassasiyetle yaklaşıyor, bize düşen görevi yerine getiriyoruz. II. Kılıçarslan Hamamı’ndaki yenileme ve onarım çalışması başlattık. Hamamı restore ederek şehrimizdeki bir tarihi mekânı daha gün yüzüne çıkartacağız.”

 

Şehirde bulunan ecdat yadigârı yapıların tadilat ve onarımına önem verdiklerini aktaran Başkan Dinçer, restore edilen tarihi yapıların dokusunu bozmadan çalışmalar yürüttüklerini söyledi.